Svátek má:
Žofie
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart
Politika
Krize důvěry? Izraelská vláda čelí odporu armády i veřejnosti

Izraelská vláda čelí rostoucí kritice kvůli nečinnosti při vyjednávání o rukojmích a pokračování války v Gaze. Protestují vojáci, někdejší příslušníci zpravodajských služeb i veřejnost.
Ilustrační foto
25. dubna 2025 - 06:03
Izrael zažívá nebývalou vlnu občanské i vojenské nespokojenosti s vlastní vládou. Kritika se valí nejen z ulic, kde pravidelně demonstrují tisíce občanů, ale i z řad armády, zpravodajských služeb a veteránů. Společným jmenovatelem všech protestů je rostoucí frustrace z neschopnosti kabinetu Benjamina Netanjahua prioritizovat návrat 59 izraelských rukojmích, které stále drží Hamás v Pásmu Gazy.
Tato krize důvěry nabírá na síle v době, kdy stále více rezervistů ozbrojených sil, pilotů i bývalých činitelů zpravodajské služby Mosad veřejně vystupuje proti pokračujícím vojenským operacím, které podle nich nejenže nevedou k osvobození rukojmích, ale přímo ohrožují jejich životy.
„Svatost života, pane premiére, má přednost před Bohem pomsty,“ stálo v jedné z otevřených výzev adresované vládě.
Tato věta se stala symbolem probouzejícího se hlasu svědomí zevnitř izraelského bezpečnostního aparátu. Podobná slova zazněla v otevřené výzvě, kterou podepsalo 250 bývalých agentů Mosadu a množství pilotů a příslušníků vojenského letectva. Jejich apel je jednoznačný: okamžitě dosáhnout dohody o propuštění rukojmích, i kdyby to mělo znamenat dočasné příměří s Hamásem.
Vláda premiéra Netanjahua se však rozhodla pokračovat ve vojenských operacích v Gaze. Dne 18. března 2025 obnovila izraelská armáda údery poté, co ztroskotaly rozhovory o druhé fázi příměří. V první fázi bylo sice propuštěno 40 rukojmích, ale od té doby se situace nijak neposunula.
Rozhodnutí vlády zastavit jednání a pokračovat v útocích kritizoval i bývalý vysoký činitel Mosadu Chajim Tomer.
„Lidé se začínají ptát, jak dlouho ještě potrvá tato válka, než se nám podaří přivést naše rukojmí zpět. Tato cesta nepovede k jejich návratu. Každý den může být pro ně poslední,“ řekl v rozhovoru pro Deutsche Welle uvedl Tomer.
Netanjahu na kritiku reagoval ostře. Signatáře výzev označil za „okrajovou extremistickou skupinu, která podkopává izraelskou společnost zevnitř“ a nařídil propuštění těch rezervistů, kteří výzvu podepsali. Tento krok však situaci ještě více eskaloval. K protestům se přidali další vojáci, důchodci i běžní občané.
Obvinění, která znějí na adresu izraelského premiéra, jsou závažná. Kritici jej obviňují z toho, že záměrně prodlužuje válku, aby si udržel vládní většinu, která závisí na krajně pravicových koaličních partnerech. Ti hrozili, že vládu opustí, pokud dojde k příměří.
Bývalý pilot a šéf izraelské civilní letecké správy Avner Jarkoni situaci shrnuje výstižně: „Zpočátku byla válka oprávněná. Ale dnes se zdá, že už neslouží bezpečnosti státu, ale pouze politickému přežití premiéra. Když válka skončí, přijdou volby a vyšetřovací komise. A tehdy už Netanjahu nebude premiérem.“
Tato slova rezonují v celé zemi. Zvláště mezi těmi, kdo stále nesou hluboké trauma z útoků Hamásu ze 7. října. Přesto se stále více Izraelců ptá, zda už nepřišel čas změnit strategii.
Psali jsme:
Jarkoni také přiznává, že mnozí vojáci i civilisté mají stále živé obrazy hrůz z říjnového masakru. Ale dodává, že momentálně „možná zabíjíme více civilistů než teroristů“. Jeho slova doplňují i další, např. podle rezervistů armáda naráží na limity nejen morální, ale i praktické. Řada z nich totiž sloužila opakovaně a dlouhodobě, což vyčerpává nejen vojáky, ale i celé komunity.
Veřejné mínění odráží tuto změnu atmosféry. Podle aktuálních průzkumů si přibližně 70 % Izraelců přeje dohodu s Hamásem, která by zajistila propuštění zbývajících rukojmích.
Otevřené dopisy však mají i své kritiky. Novinářka Dalia Scheindlin z listu Haaretz upozornila, že výzvy se soustředí téměř výhradně na osud izraelských rukojmích a jen málo z nich zmiňuje utrpení palestinských civilistů, kteří čelí bezprecedentní humanitární krizi.
„Pokud se nepodaří dosáhnout trvalého mírového řešení s politickým rámcem, jak může kampaň za propuštění rukojmích zajistit budoucnost obětí ‘cyklu teroru’?“ poznamenala Scheindlinová.
Současná situace v Izraeli představuje nejen humanitární a bezpečnostní krizi, ale i hluboký politický rozkol. Nespokojenost s vládou Benjamina Netanjahua sílí nejen mezi civilisty, ale i v jádru izraelského bezpečnostního aparátu. V zemi, kde se vojenské autority těší velké vážnosti, znamená jejich veřejná kritika vlády bezprecedentní signál.
Otázka už dávno nezní, zda vláda přežije. Otázka zní: kolik životů bude ještě obětováno, než se začne jednat o míru a nejen o vítězství.
(Mrnka, Deutsche Welle, foto: zai)
Nejčtenější
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart