Svátek má: Vladimír

Regiony

Velikost textu:

Nemocnice Valašské Meziříčí hospitalizovala pár s otravou z hub

Nemocnice Valašské Meziříčí hospitalizovala pár s otravou z hub

Houbařská sezona je v plném proudu, v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí však již registrovali dvě závažné otravy pravděpodobně muchomůrkou tygrovanou. I přesto, že pacienti tvrdili, že houby dobře rozeznají, strávili na interním oddělení 3 dny.

Ilustrační foto
31. srpna 2023 - 07:00

Manželský pár ve středním věku se vydal na sběr hub v okolí Valašského Meziříčí. Do nemocnice se poté muž a žena dostavili sami s tím, že jim je fyzicky špatně. Byli hospitalizováni na interním oddělení s příznaky otravy muchomůrkou tygrovanou. Na standardním oddělení pobyli tři dny s tím, že nebyla nutná jejich hospitalizace na JIP, což v případě otravou houbami bývá obvyklé.

„Zdravotní potíže způsobené požitím hub jsme do nedávna zatím nemuseli u pacientů nikterak často řešit. Pokud se již však zdravotní obtíže u pacientů vyskytnou, je to většinou tím, že pozřou buď špatně tepelně upravenou houbu, respektive již zapařenou. Lidé dále sbírají holubinky, u kterých jsou potíže pravidlem – ne všechny jsou jedlé a také je častá jejich záměna za muchomůrku zelenou či tygrovanou tak, jak to bylo v případě dvou  otrav, které jsme zde řešili,“ uvádí primářka interního oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí, MUDr. Marie Černochová s tím, že otrava houbami se nejčastěji projevuje bolestmi břicha, zvracením, malátností, celkovou únavou i halucinacemi. V začátcích nelze odlišit tyto příznaky od jiné otravy jídlem, léky nebo chemikáliemi. Na možnost otravy houbami proto musí myslet vyšetřující lékař a cíleně se pacienta na požití hub se , a to i několik dní zpětně, zeptat.



„Největším nebezpečím, které může houbaře po snězení jedovaté houby potkat je těžké poškození jater, jež je ve své nejtěžší podobě končí selháním jater a smrtí. To je typické pro otravu muchomůrkou zelenou. Jiné druhy hub mohou významně ovlivnit funkce nervové soustavy a psychiku,“ upozorňuje primářka MUDr. Marie Černochová. Další jedovaté houby, například některé holubinky, působí „pouze“ zvracení a průjem za krátkou dobu po požití.

„Lidé by měli sbírat jen hřibovité houby, a to pouze takové, které dobře znají. To je základní předpoklad, jak se vyhnout dalším potížím. Další rada je nezapomenout na dostatečnou tepelnou úpravu, a také nezapíjet houby alkoholem,“ uzavírá primářka MUDr. Marie Černochová.

Zlínskénovinky.cz informovala Mgr. Gabriela Lefenda, Ph.D., tisková mluvčí AGEL a.s.

(rp,zlinskenovinky.cz,foto:arch.)



Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%